Popüler Yazılar

Şeker Hastalığı Belirtileri

Şeker Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Sinsi bir hastalık olarak adlandırabileceğimiz şeker hastalığı oldukça büyük oranlarda görülmesine rağmen, hastalar tarafından pek çok kez umursanmamakta ve ciddi komplikasyonlar ile beraber hayatı çekilemez bir duruma getirebilmektedir. Şeker hastalığı, diyabet tip 1 ve tip 2 olarak iki sınıfta incelenmektedir. Tip 1 diyabet genç ve çocuklarda, mutlak insülin yokluğuna bağlı olarak insülin iğnesi mahkumiyetini beraberinde getiren bir rahatsızlıktır. Tip 2 şeker hastalığı, ileri yaşlarda sağlıksız yaşam ile birlikte ortaya çıkan ve ilerlemesi neticesinde insülin alımı yapılma zorunluluğu olan bir rahatsızlıktır.

şeker hastalığı belirtileri

Tip 1 Şeker Hastalığı Belirtileri

Tip 1 olarak sınıflandırılan diyabet türü, çocuk ve gençlerde sıklıkla ortaya çıkan ve ailede hastalık geçmişi varsa yüksek oranlarda görülen bir rahatsızlıktır. Hastalık neticesinde insülin salgılanamadığı için kısa süre içerisinde çocuk veya genç insülin iğnesine bağımlı hale gelecektir.

Tip 1 şeker hastalığı belirtileri arasında en sık rastlananları şu şekilde sıralayabiliriz; Yaşıtlarına göre daha kısa boylu kalan çocuklar, sık sık mide bulantısı, karın ağrısı, bağ dönmesi, dengesizlik, kusma durumlarını gösteren bireylerin tip 1 diyabet olma ihtimalleri son derece yüksektir.

Tip 1 diyabete sebebiyet veren unsurlar arasında şekerli ve karbonhidrat ağırlıklı beslenme, hareketsiz yaşam ön plandadır.

Tip 2 ŞEker Hastalığı Belirtileri

Genelde ileri ve orta yaşlarda görülen bir hastalıktır. Kişinin, kilo alması, sağlıksız beslenmesi ve spor aktivitesinin olmaması bu hastalığı tetikleyen unsurlar arasındadır. Sağlıksız yani karbonhidrat, yağ, şeker, işlenmiş gıda ağırlıklı beslenen kişilerin bu hastalığa yakalanma ihtimali yüksektir. Genetik faktörlerde hastalığa yatkınlığı arttırmakta, aile geçmişinde şeker hastalığı bulunan kişilerin daha dikkatli, yemeğine ve sporuna dikkat eden bir yaşam stili seçmeleri, hastalığı engelleyebilmek için son derece önemli konulardır.

Tip 2 türünde diyabet rahatsızlığı bulunan kişilerde kolay yorulma ve kısa süreli yürümelerde bile bacak ağrıları görülebilmektedir. Kişinin hızlı kilo alması da yine tip 2 diyabet hastalığının belirleyici özelliklerindendir. Tip 2 diyabete sahip bireylerde baş dönmesi ve tansiyon sorunları da çeşitli komplikasyonlar olarak karşımıza sıklıkla çıkmaktadır.

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir